Cumartesi, Eylül 23, 2023
spot_img
Ana SayfaDünyaABD'de Oscar kazanan ilk siyahi aktör Sidney Poitier, 94 yaşında öldü

ABD’de Oscar kazanan ilk siyahi aktör Sidney Poitier, 94 yaşında öldü

New ABD’de en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanan ilk siyahi sinema sanatçısı Sidney Poitier, 94 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir Bahamalar’da yaşayan usta oyuncunun ölüm haberi yetkililer tarafından doğrulandı.
ABD sinemasının ilk dönem siyahi oyuncuları arasında yer alan Sidney Poitier, yaşamını yitirdi. ABD’nin Miami kentinde 1927’de doğan ve yaşamını bir süredir Bahamalar’da devam ettiren aktörün vefat haberi Bahamalı yetkililer tarafından doğrulandı. Oyuncunun Hollywood’daki “renk” engelinin aşılmasında önemli bir yeri bulunuyordu.

EMEKLİ OLUP BÜYÜKELÇİLİK YAPMAYA BAŞLADI
“Lilies of the Field” filmindeki rolüyle, ilk defa bir siyahi olarak 1964’te en iyi erkek oyuncu Akademi Ödülü’nü kazanan Poitier, 1967’de Katharine Hepburn ve Spencer Tracy ile birlikte rol aldığı “Guess Who’s Coming to Dinner” isimli filmle asıl ününe kavuştu. 1997’de oyunculuktan emekli olan aktör, 2007 yılına kadar Japonya’da yerleşik olmayan Bahama Büyükelçisi olarak görev yaptı.

ABD’de Oscar kazanan ilk siyahi aktör Sidney Poitier, 94 yaşında öldü

FAHRİ AKADEMİ ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜ
Siyahi oyuncu, “olağanüstü başarılı bir sanatçı ve insan” vasfıyla 2002’de Fahri Akademi Ödülü’ne layık görülmüş, 2009’da ise ABD Başkanı Obama tarafından ABD’nin en yüksek sivil onuru olan Başkanlık Özgürlük Madalyası ile taltif edilmişti.

ABD’de Oscar kazanan ilk siyahi aktör Sidney Poitier, 94 yaşında öldü…

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_img

Popüler